Design magasin
Design magasin
Udstillingsdesign

Transition

Udstillingsdesign Transition er en blomsterudstilling, der præsenterer ikebana, den japanske kunst at arrangere blomster, i en moderne ramme. Det åbne layout har ingen bagvæg, så besøgende bevæger sig frit og betragter hvert arrangement fra mange vinkler i stedet for kun forfra. Naturligt sollys og responsiv belysning ændrer sig i løbet af dagen, så rummet og de levende blomster forandrer sig kontinuerligt. Modulære podier er 3D-printet i genanvendelig resin og kan skilles ad og genbruges. Det plane, barrierefrie gulv holder udstillingen åben for alle besøgende.

Projekt navn : Transition, Designernes navn : Shuhei Matsuyama, Kundens navn : enigma Inc..

Transition Udstillingsdesign

Dette fantastiske design er en vinder af sølvdesignpris i mode-, tøj- og beklædningsdesignkonkurrence. Du skal bestemt se de sølvprisvindende designere 'designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative mode-, beklædningsgenstande og beklædningsdesignværker.

Designinterview af dagen

Interviews med verdensberømte designere.

Læs de seneste interviews og samtaler om design, kreativitet og innovation mellem designjournalist og verdensberømte designere, kunstnere og arkitekter. Se de nyeste designprojekter og prisvindende designs af berømte designere, kunstnere, arkitekter og innovatører. Oplev ny indsigt i kreativitet, innovation, kunst, design og arkitektur. Lær om designprocesser fra store designere.